Brigita Zelča-Aispure
Villendorfas Venera 21. gadsimts
2010/2014

Skulptūra Villendorfas Venera 21. gadsimts izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva
Skulptūra Villendorfas Venera 21. gadsimts izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva Skulptūra Villendorfas Venera 21. gadsimts pie Latvijas Mākslas akadēmijas ēkas Kalpaka bulvārī. Foto: Didzis Grodzs Skulptūra Villendorfas Venera 21. gadsimts pie Latvijas Mākslas akadēmijas ēkas Kalpaka bulvārī. Foto: Didzis Grodzs Skulptūra Villendorfas Venera 21. gadsimts pie Latvijas Mākslas akadēmijas ēkas Kalpaka bulvārī. Foto: Didzis Grodzs

Tehnika/Medijs

Nerūsējošais tērauds un granīts


Konteksts

Māksliniece Brigita Zelča-Aispure mākslas darbu “Villendorfas Venera 21. gs.” radījusi sava bakalaura darba ietvaros, absolvējot Latvijas Mākslas akadēmiju Stikla mākslas apakšnozarē. Darba procesā kopā ar savu diplomdarba vadītāju, profesoru Aigaru Bikši, māksliniece piedāvāja toreizējam Mākslas akadēmijas rektoram Aleksandram Naumovam ideju – eksponēt objektu pie augstskolas galvenās ieejas. Tā vides objekts no 2010. līdz 2018. gadam rotāja Latvijas Mākslas akadēmijas galveno ieeju un kļuva par savdabīgu iestādes “firmas zīmi”. 2010. gadā darbs tika nominēts “Dienas” Gada balvai kultūrā. 2018. gada vasarā šis darbs demontēts, tam paredzot restaurāciju, jo kā studiju darbs tika veidots no pagaidu materiāliem – putuplasta un plastikāta. Darba restaurācijas procesā Venerai bija iecerēts pārtapt noturīgā materiālā – nerūsējošā tēraudā, nezaudējot sākotnējo estētisko risinājumu. Latvijas Mākslas akadēmija simtgades pasākumu ietvaros plānoja piesaistīt finanšu līdzekļus, lai atjaunotu un atgrieztu to savā goda vietā, taču tas joprojām nav noticis. Izstādei "Sveika, galva!" (kuratore Helēna Demakova) 2014. gadā Latvijas Dzelzceļa muzejā māksliniece radīja darba versiju - miniatūru no jauniem materiāliem. Arī izstādē “Mobilais muzejs. Nākamā sezona” lielformāta skulptūras vietā ir redzama darba miniatūra, kas veidota no nerūsējošā tērauda un granīta. 

Darbu apraksts

Objekts “Villendorfas Venera 21. gs.” ir saistīts ar sievietes identitātes meklējumiem. Skulptūra ir 4,5 metrus augsta, izgatavota no līmēta putuplasta un pārklāta ar spoguļplastikātu, veidojot savdabīgu akmens laikmeta šedevra repliku. “Villendorfas Venera 21. gs.” ir konceptuāls mākslas darbs, kas ļauj mūsdienu sievietēm spīdēt savā atspīdumā, vienlaikus Venerai spīdot pašai. Viņas sievišķīgās formas citiem šķiet pārsteidzošas vai pat šokējošas. Taču darbs nav par feminismu, bet par pašām sievietēm.

- Mākslas darba apraksts (autore Brigita Zelča-Aispure)

Par autoru

Brigita Zelča-Aispure (1986) ir latviešu tēlniece, kuras poētikā savijas dabas un kultūras sasniegumi un kļūmes, atsevišķu parādību apoloģija un to daudzpusības izcēlums. Ieguvusi bakalaura grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla nodaļā (2010) un maģistra grādu vizuālajā komunikācijā (2012). Zināma ar saviem lielformāta publiskajām skulptūrām – “Villendorfas Venera 21. gs.” (2010) pie Latvijas Mākslas akadēmijas galvenās ieejas, “Klusā daba” (2014, kopā ar Sandi Aispuru) Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā, “Mala” (2015) Viesturdārzā.  

Izstāde "Mobilais muzejs. Nākamā sezona"

03.06.2021.-29.08.2021


Darba laiks:
Ceturtdienās un piektdienās 14:00-20:00;
sestdienās 12:00-20:00.

*Ieeja bez maksas


Adrese:
Bijusī tekstilrūpnīcas “Boļševicka”,
Ganību dambis 30

Projektu atbalsta