Ēriks Božis
Sargājošās debesis
2008

Darbs Sargājošās debesis izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva
Darbs Sargājošās debesis izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva Darbs  “Sargājošās debesis” izstādē Darbs “Sargājošās debesis” izstādē Darbs “Sargājošās debesis” izstādē

Tehnika/Medijs

Iekaramo griestu fragments ar gaismām


Konteksts

Ērika Boža darbs “Sargājošās debesis” pirmo reizi izstādīts personālizstādē “Instrukcija” 2008. gadā Latvijas Laikmetīgā mākslas centra izstāžu zālē Korpusu cehā Andrejsalā (kuratore Solvita Krese). Šīs izstādes vadmotīvs bija sabiedrības un pilsētas ikdiena, kurai mākslinieks piedāvāja negaidītus skatpunktus un ironiskas interpretācijas. Pats autors par izstādi teicis: “Izstādē redzamie darbi ir sabiedrības kļūdaino priekšstatu pamanīšana un dīvaino secinājumu ķēdes demonstrēšana. Es mēģinu atšifrēt un parādīt šodienas lietotāja loģiku, tipisko vidējā latvieša “gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr” izmisīgo optimismu pret kārtējo erroru.” Līdzās jau iepriekšradītiem darbiem kā “Lodžijas” un “Best before”, izstādē bija redzami arī īpaši šai izstādei veidoti darbi kā “Sargājošās debesis ”, kas sastāvēja no iekaramo griestu fragmenta, kas bieži redzams biroju vai veikalu telpās. Tieši par šo darbu Ēriks Božis 2007./2008. gadā tika nominēts Purvīša balvai. Vēlāk šis darbs tiek eksponēts arī grupas izstādē “Alternativa” WYSPA mākslas centrā Gdaņskā, Polijā.

Izstādē “Mobilais muzejs. Nākamā sezona” restaurēts un eksponēts oriģinālais mākslas darbs.


Darbu apraksts

Ērika Boža tēzes no personālizstādes “Instrukcija”

1. Iekarināmie griesti, lamināta grīdas, plastmasas logi, dienasgaismas spuldzes ‒ viltojumu komplekts, kas nepieciešams reālai dzīvei.

2. “Iekarināmie” vai “piekaramie” griesti?

3. Dienasgaismas spuldzes. “Dienasgaisma” – apbrīnojams apzīmējums vēsai, nemājīgai un acij kaitīgai mākslīgai gaismai.

4. Bertoluči filmas nosaukums.

5. Rūtotās faktūras līdzība ar lodžiju restotajiem būriem (skat. darbu “Lodžijas loģika”).


Par autoru

Ēriks Božis (1969) ir mākslinieks, kas izmanto dažādus vizuālās mākslas medijus, veidojis instalācijas, vides objektus, videoinstalācijas, fotogrāfijas. Beidzis Liepājas Lietišķās mākslas koledžas Restaurācijas nodaļu. Izstādēs piedalās kopš 1992. gada. Ērika Boža darbi bijuši izstādīti Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas Fotogrāfijas muzejā, Stokholmas “Moderna Museet”, Eiropas Laikmetīgās mākslas biennālē “Manifesta 2”, Raumas biennālē Somijā, 11. Venēcijas arhitektūras biennālē, Starptautiskajā laikmetīgās mākslas festivālā “Survival kit” u.c. Viena no nesenākajām instalācijām pilsētvidē ir vides objekts “Vēja paviljons” (2020) Liepājas liedagā, kas veidots publiskās mākslas programmā “Kopā”. 

Izstāde "Mobilais muzejs. Nākamā sezona"

03.06.2021.-29.08.2021


Darba laiks:
Ceturtdienās un piektdienās 14:00-20:00;
sestdienās 12:00-20:00.

*Ieeja bez maksas


Adrese:
Bijusī tekstilrūpnīcas “Boļševicka”,
Ganību dambis 30

Projektu atbalsta