Ēriks Božis
Vietējām sarunām
1995

Instalācija Vietējām sarunām izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva
Instalācija Vietējām sarunām izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva Instalācija Vietējām sarunām SMMC-Rīga 3. gadskārtējās izstādes Piemineklis ietvaros Strēlnieku laukumā. Fotogrāfs Jānis Buls. Instalācija Vietējām sarunām SMMC-Rīga 3. gadskārtējās izstādes Piemineklis ietvaros Strēlnieku laukumā. Fotogrāfs Jānis Buls. Instalācija Vietējām sarunām SMMC-Rīga 3. gadskārtējās izstādes Piemineklis ietvaros Strēlnieku laukumā. Fotogrāfs Jānis Buls.

Tehnika/Medijs

telefona būdiņas, metāls, plastmasa


Konteksts

Darbs “Vietējām sarunām” tika radīts 3. gadskārtējai Sorosa Mūsdienu mākslas centra‒Rīga izstādei “Piemineklis” (kuratore Helēna Demakova), kas 1995. gadā risinājās Rīgas pilsētvidē. Šīs projekts tiecās izcelt dažādu laika periodu varas simbolu sadursmes, novietojot mākslas darbus kādreizējo pieminekļu vai vēsturisku nozīmju sablīvējumu vietās. Ērika Boža darbs “Vietējām sarunām” atradās Strēlnieku laukumā un tika īstenots kā specifisks vides objekts, kas, sasaucoties ar Strēlnieku pieminekļa trīsfigūru kompozicionālo risinājumu, veidoja dialogu ar laukuma vēsturisko vidi un Okupācijas muzeja ēku, kā arī iezīmēja tā laika ideoloģisko fonu.

Izstādē “Mobilais muzejs. Nākamā sezona” restaurēts un eksponēts oriģinālais mākslas darbs.


Darbu apraksts

Uz trijstūrveida prizmas tiek piestiprinātas trīs tālruņa automātu nojumes ar tālruņiem. Tas atrodas tieši tik augstu, lai nebūtu aizsniedzamas un lietojamas.

Šis piemineklis ataino standarta principus un tradicionālākās darbības, veidojot pieminekļus.

Piemēram, reāla ikdienas priekšmeta distancēšana no ierastās vides, novietojot to uz postamenta, šoreiz ‒ burtiski paceļot to virs pierastā atrašanās līmeņa. Jebkura pieminekļa nosacījums ir komunikācija ar apkārtējo vidi un cilvēkiem, tāpēc šoreiz tiek apcerēts tālruņa automāts kā nepārprotams ikdienas komunikācijas simbols. Turklāt, noformēts (pacelts) kā piemineklis, tas vairs nedarbojas savā iepriekšējā līmenī, jo distance burtiskā nozīmē ir palielinājusies.

Tā ir distance starp “piepacelto” tālruni un telefona žetoniem, kuri parasti atrodas, teiksim, kabatā. Žetoni arī ir šīs komunikācijas sistēmas sastāvdaļa, un uz tiem ir atrodams pieminekļa nosaukums – “Vietējām sarunām”.

Tālruņa kabīnes ar mugurām kopā un telefona AUTOMĀTI sasaucas ar otrpus muzejam esošajiem STRĒLNIEKIEM.

- Ērika Boža projekta apraksts no izstādes “Piemineklis”

Par autoru

Ēriks Božis (1969) ir mākslinieks, kas izmanto dažādus vizuālās mākslas medijus, veidojis instalācijas, vides objektus, videoinstalācijas, fotogrāfijas. Beidzis Liepājas Lietišķās mākslas koledžas Restaurācijas nodaļu. Izstādēs piedalās kopš 1992. gada. Ērika Boža darbi bijuši izstādīti Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas Fotogrāfijas muzejā, Stokholmas “Moderna Museet”, Eiropas Laikmetīgās mākslas biennālē “Manifesta 2”, Raumas biennālē Somijā, 11. Venēcijas arhitektūras biennālē, Starptautiskajā laikmetīgās mākslas festivālā “Survival kit” u.c. Viena no nesenākajām instalācijām pilsētvidē ir vides objekts “Vēja paviljons” (2020) Liepājas liedagā, kas veidots publiskās mākslas programmā “Kopā”. 

Izstāde "Mobilais muzejs. Nākamā sezona"

03.06.2021.-29.08.2021


Darba laiks:
Ceturtdienās un piektdienās 14:00-20:00;
sestdienās 12:00-20:00.

*Ieeja bez maksas


Adrese:
Bijusī tekstilrūpnīcas “Boļševicka”,
Ganību dambis 30

Projektu atbalsta