Katrīna Neiburga Andris Eglītis Jānis Noviks
Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanai
2019

Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanā izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva
Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanā izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanā izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanai Berlīnes Klosterruine vasaras programmas ietvaros 2019. gadā. Foto: Marceline Welmer Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanai Berlīnes Klosterruine vasaras programmas ietvaros 2019. gadā. Foto: Raisa Galofre Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanai Berlīnes Klosterruine vasaras programmas ietvaros 2019. gadā. Foto: Raisa Galofre Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanai Berlīnes Klosterruine vasaras programmas ietvaros 2019. gadā. Foto: Raisa Galofre Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanai Berlīnes Klosterruine vasaras programmas ietvaros 2019. gadā. Foto: Raisa Galofre Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanai Berlīnes Klosterruine vasaras programmas ietvaros 2019. gadā. Foto: Raisa Galofre Daļa no projekta Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanai Berlīnes Klosterruine vasaras programmas ietvaros 2019. gadā. Foto: Marceline Welmer

Tehnika/Medijs

vides objektu kopums un skaņa
LMC_LCCA · Rotaļlaukums savas mirstības pieņemšanai


Konteksts

Katrīnas Neiburgas, Andra Eglīša un Jāņa Novika kopdarbs – vides objektu kopums – tika speciāli radīts 2019. gada Berlīnes laikmetīgās mākslas izstāžu vasaras programmai, kas risinājās pilsētas centrā, kādreizējā franciskāņu klostera drupās jeb “Klosterruine”. Šajās klostera drupās Berlīnes municipalitāte kopš 2016. gada piedāvā intensīvu laikmetīgās mākslas izstāžu vasaras programmu, aicinot māksliniekus veidot mākslas darbus publiskajā vidē. 2019. gada programmas kuratores Solveja Helvēga Ovesena un Ute Millere-Tišlere pievērsās viduslaiku klostera dārzam kā pārmaiņu un pārvērtību vietai, atsaucoties uz tradicionālo ideju par Ēdenes dārzu, mītu par “paradīzi” un dažādām izdzīvošanas utopijām. Pēc kuratoru uzaicinājuma mākslinieku duets Katrīna Neiburga un Andris Eglītis kopā ar Jāni Noviku radīja alķīmiķa dārzu un skulpturālu rotaļlaukumu. Atsaucoties uz alķīmiķu tieksmi rast mūžīgo jaunības eliksīru un mūsdienās aktuālo jaunības kultu, kas izpaužas apsēstībā ar plastiskajām operācijām, skaistumkopšanu, fitnesu un jogu, instalācijas uzmanības centrā ir atgādinājums par mūsu mirstīgumu. Mākslinieki klostera drupās radīja dārzu labirinta formātā, kas veidots no papardēm, iekļaujot tajā dažādus vides objektus, piedāvājot ikvienam apmeklētājam izbaudīt jaunus rituālus un relaksējošas pieredzes – gulēšanu beauty-sleep kapsulās, akupresūras paklājiņa muguras masāžu, vērot lēno kūdras skulptūru sairšanu, klausīties cilvēka čukstos, izbaudīt lēno karuseļa braucienu – reflektējot par lietu/dabas pārejošo dabu, tostarp savu mirstīgumu.

Izstādē “Mobilais muzejs. Nākamā sezona” daļa no vides objektu kopuma tikusi restaurēta un eksponēta bijušās tekstilfabrikas “Boļševička” teritorijas industriālo drupu vidē (līdzīgi, kā tas bija oriģinālajā kontekstā).


Darbu apraksts

“Mūsu ideja bija izveidot “rotaļlaukumu-laboratoriju”, kur katrs var stāties pretī savam mirstīgumam, atstāt nāves bailes un ar nemirstību saistīto satraukumu ārā pie Pelēkā klostera vārtiem un izbaudīt dažādas nomierinošas un dzīvi veicinošas pieredzes: sasniegt piepildījuma un apzinātības stāvokli, īpaši veidotajās beauty-sleep kapsulās izbaudot, kā līst lietus, un piedzīvot pranamat paklāja akupresūru klusi šalcošu niedru ielokā. Šķērsojiet paparžu labirintu, izbaudiet krāsaino vitrāžu gaismu rotaļu un apceriet kūdras skulptūru lēno sairšanu; vai arī lēnām brauciet karuselī, vērojot apkārtējo ainavu kā tādu vietu, kurā paiet laiks.”

- Katrīnas Neiburgas un Andra Eglīša projekta apraksts


Par autoru

Katrīna Neiburga (1978) ir māksliniece, kas veido instalācijas, gaismas un video projekcijas, kā arī scenogrāfiju un video darbus operas un teātra iestudējumiem. Izmantojot antropoloģisku pieeju, māksliniece pievēršas dažādu cilvēku dzīves pieredžu un ikdienišķu, bieži nepamanītu vai ignorētu parādību pētniecībai, attēlojot interesantu, nereti intīmu un personisku stāstu portretējumu. Katrīna Neiburga absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu (2002), kā arī studējusi Stokholmas Karaliskajā mākslas institūtā (1999–2000). Kopš 2000. gada piedalījusies izstādēs, tostarp Sidnejas (2006), Maskavas (2007), Venēcijas (2015), Koči-Muzirisas (2016) un Rīgas (2018) biennālē. 2015. gadā kopā ar mākslinieku Andri Eglīti reprezentēja Latviju 56. Starptautiskajā Venēcijas mākslas biennālē, realizējot projektu “Armpit”. Andris Eglītis (1981) ir mākslinieks, kurš saistāms ar glezniecības mediju, taču viņa mākslas telpā būtiska loma ir arī lielformāta arhitektoniskām instalācijām. Absolvējis Glezniecības nodaļu Latvijas Mākslas akadēmijā (2005) un Augstāko mākslas institūtu (HISK) Gentē, Beļģijā (2013). Jānis Noviks (1989) ir mākslinieks, kas atšķetina sev interesējošo tematiku ar lielizmēra tēlniecības objektu vai instalāciju starpniecību, sevišķi pievēršot uzmanību skaņai un kustībai. Jānis Noviks ieguvis maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā (2015). 

Izstāde "Mobilais muzejs. Nākamā sezona"

03.06.2021.-29.08.2021


Darba laiks:
Ceturtdienās un piektdienās 14:00-20:00;
sestdienās 12:00-20:00.

*Ieeja bez maksas


Adrese:
Bijusī tekstilrūpnīcas “Boļševicka”,
Ganību dambis 30

Projektu atbalsta