Kirils Panteļejevs un Iveta Laure
Pludiņš
2001

Skulptūra Pludiņš izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva
Skulptūra Pludiņš izstādes Mobilais muzejs. Nākamā sezona ekspozīcijā. Foto: Margarita Ogoļceva Skulptūra Pludiņš Daugavā pie peldošās galerijas «NOASS». Foto: Ritvars Skuja Skulptūras  Pludiņš uzstādīšana Daugavā pie AB damja 2001. gadā. Foto: Ritvars Skuja Skulptūra Pludiņš Daugavā pie peldošās galerijas «NOASS». Foto: Ritvars Skuja Skulptūra Pludiņš Daugavā pie peldošās galerijas «NOASS». Foto: Ritvars Skuja

Tehnika/Medijs

Vaska figūra, putuplasts, krāsa


Konteksts

“Pludiņš” (arī “Zemledus makšķernieks”) ir mākslinieku Kirila Panteļejeva un Ivetas Lauras kopdarbs. Piedāvājums izmantot Daugavas akvatoriju nācis no galerijas “Noass” vadītāja Dzintara Lielgalvja, kurš aicināja mākslinieku papildināt galerijas apkārtni ar vides objektu. “Pludiņš” veidots kā sēdoša dabīga izmēra cilvēka figūru – zemledus makšķernieku, kurš atrodas uz peldoša ledus fragmenta, rokās turot makšķernieka galveno darbarīku – pludiņu. Darbs izstādīts Daugavas akvatorijā starp galeriju “Noass” un viesnīcu “Radisson SAS Daugava” no 2001. gada aprīļa līdz oktobrim.

2002. gadā Kirils Panteļejevs saņēma Latvijas Mākslinieku savienības un Kultūrkapitāla fonda gada balvu par labāko vides objektu – peldošo “Pludiņu”.


Darbu apraksts

"Realizējot šo projektu, iecerēts apgūt akvatoriju pie galerijas “Noass” un ar mākslas darba novietojumu piesaistīt plaša skatītāju loka uzmanību ne vien galerijai un objektam, bet arī laikmetīgajai mākslai. Ar popārta stilā veidota joka un provokācijas palīdzību Daugavā peldošais objekts paplašinās skatītāju priekšstatu par mūsdienu mākslas izpausmēm.

Projekta nosaukumu veidojošais lietvārds – pludiņš – ir makšķernieka galvenā darbarīka – makšķeres – svarīga sastāvdaļa. Makšķernieks gaida signālu no pludiņa, pludiņš gaida, kad kāds uzķersies. Tieši tāpat mākslinieks gaida, ka uzķersies skatītājs. Kā tas izpaudīsies, un kā pludiņš par to signalizēs?

Saturiski darbs paradoksālā veidā attēlo mākslinieka un sabiedrības attiecības mūsu valstī. Patiesi radošu personību, gluži tāpat kā zemledus makšķernieku, raksturo mērķtiecība, pacietība, neatlaidība un drosme. Sabiedrības attieksmē pret māksliniekiem vai zemledus makšķerniekiem kā primārās dominē neizpratne, to darbības lietderības apšaubīšana, ironija, noliegums. Realizējot šo darbu, tā autors vēlas pretoties sabiedriskajai sistēmai, kura pārvērš cilvēkus patērētājos un atņem tiem tiesības uz utopiju, lai gan tās klātbūtne mūsu dzīvē ir absolūti nepieciešama. Gluži tāpat kā Rīgai tās jubilejas gadā vasaras karstākajos mēnešos ir nepieciešams Daugavā dreifējošs ledus gabals ar sēdošu zemledus makšķernieku. Kaut vai tādēļ vien, lai labāk izprastu, kas tad īsti katram no mums ir realitāte."

- Koncepcijas autores un projekta koordinatores Ivetas Laures apraksts

Par autoru

Kirils Panteļejevs (1969) ir mākslinieks, kas radošajā darbībā mērķtiecīgi paplašinājis savu izteiksmes arsenālu no klasiskās figurālās tēlniecības līdz performancēm, skaņas instalācijām un interaktīviem vides objektiem. Absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu (1994) un stažējies Humboltas universitātē Kalifornijā (ASV). Šobrīd Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors. 

Iveta Laure (1962) ir māksliniece, kuras darbiem raksturīga provokatīvā izteiksme, formas estetizācija, kā arī izvēlēto materiālu un mediju daudzveidība. Savā mākslinieciskajā praksē apvienojot glezniecību, kolāžu, šķiedras materiālus, fotogrāfijas, video materiālus un tekstus. Mākslinieces radošo praksi caurvij refleksijas par mākslinieka vietu patērētāju sabiedrībā, mūsdienu sievietes sociālo stāvokli , kā arī vispārcilvēciskām vērtībā un dabas tēliem. Ieguvusi bakalaura grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas nodaļā (1994), kā arī maģistra grādu (1999). Kopš 1988. gada māksliniece strādā arī kā mākslas pedagoģe Māra Muižnieces Rīgas mākslas skolā. 
Izstāde "Mobilais muzejs. Nākamā sezona"

03.06.2021.-29.08.2021


Darba laiks:
Ceturtdienās un piektdienās 14:00-20:00;
sestdienās 12:00-20:00.

*Ieeja bez maksas


Adrese:
Bijusī tekstilrūpnīcas “Boļševicka”,
Ganību dambis 30

Projektu atbalsta